3-Stone Holds 3/4 Carat 5.8mm Round Center 2-5.00mm Round Sides Vintage Engagement Ring Mounting 14k White Gold RM2983E-075-WAA
SKU RM2983E-075-WAA_HOM
Sold out
Ring Size
Enter your text
Sold out
Product Details
Brand: Bridal Catalog
Color: White
3-Stone Holds 3/4 Carat 5.8mm Round Center 2-5.00mm Round Sides Vintage Engagement Ring Mounting 14k White Gold, MPN: RM2983E-075-WAA, UPC: , .
Material: Primary - Purity: 14K
Finish: Polished
Stone Type_1: Center Stone Mounting(s)
Stone Type_2: Side Stone Mounting(s)
Stone Quantity_1: 1
Stone Quantity_2: 2
Plating: Rhodium
Band Width: 6.8 to 3.3 mm (tapered)
Stone Weight_1: 0.8 ct
Stone Weight_2: 0.45 ct
Feature: Open Back
Head Height: 7.5 mm
Manufacturing Process: Casted
Material: Primary: Gold
Mounting Type: Rings
Completeness: Mounting Only (no stones included)
Sizeable: Yes
Stone Shape_1: Round
Stone Shape_2: Round
Stone Size_1: 6 mm
Stone Size_2: 5 mm
Thickness: < 2 mm
Product Type: Jewelry
Jewelry Type: Mountings
Sold By Unit: Each
Head Type: Round (6 Prong)
Material: Primary - Color: White
Ring Type: Engagement
Edge Type: Rounded
Feature 2: Solid
Show More
Save this product for later
Customer reviews
Reviews only from verified customers
No reviews yet. You can buy this product and be the first to leave a review.
Share this product with your friends
ShareSharePin it
You May Also Like
Sale
Dazzlers Sterling Silver Rhodium Plated and CZ center stone Triple Shank Engagment Ring, MPN: DCR-1…
Sterling Silver Rhodium Plated and CZ center stone Triple Shank Engagment Ring DCR-181
Save 30%