Rose Gold Plated Multicolored CZ Diamond 18.5 Inch Necklace Sterling Silver QCM1386-18.5, MPN: QCM1…
Rose Gold Plated Multicolored CZ Diamond 18.5 Inch Necklace Sterling Silver QCM1386-18.5
SKU QCM1386-18.5_HOM
UPC: 883957222899
Brand: Cheryl M
Material: Primary - Purity: 925
Finish: Polished
Stone Type_1: Cubic Zirconia (CZ)
Stone Type_2: Cubic Zirconia (CZ)
Stone Type_3: Cubic Zirconia (CZ)
Stone Color_1: White
Stone Color_2: Brown
Stone Color_3: Multi-color
Stone Quantity_1: 46
Stone Quantity_2: 1
Stone Quantity_3: 1
Length of Item: 18.5 in
Chain Length: 18.5 in
Chain Type: Cable
Chain Width: 1 mm
Charm/Element Length: 21.65 mm
Charm/Element Width: 9.5 mm
Clasp /Connector: Lobster (Fancy)
Clasp Thickness (Female end): 0.47 mm
Clasp Thickness (Male end): 2.47 mm
Clasp Width (Female end): 3.78 mm
Clasp Width (Male end): 4.83 mm
Feature: Solid
Manufacturing Process: Casted
Material: Primary: Sterling Silver
Completeness: Complete (all stones included)
Stone Shape_1: Round
Stone Shape_2: Round
Stone Shape_3: Pear
Stone Treatment_1: Synthetic
Stone Treatment_2: Synthetic
Stone Treatment_3: Synthetic
Item Weight U/M: gm
Width of Item: 9.5 mm
Engravable: Not Recommended
Packaging: Gift Pouch
Product Type: Jewelry
Jewelry Type: Necklaces
Sold By Unit: Each
Necklace Type: Necklace with Pendants
Pendant/Charm Type: CZ
Gender: Women's
Bail Width: 4.97 mm
Material: Primary - Color: White
Bail Length: 9.55 mm
Stone Cut_1: Brilliant
Stone Cut_2: Brilliant
Stone Cut_3: Brilliant
Plating Color: Rose Tone
Stone Creation Method_1: Synthetic
Stone Creation Method_2: Synthetic
Stone Creation Method_3: Synthetic
Plating: Chain: Gold Plated
Show More
Save this product for later
Customer reviews
Reviews only from verified customers
No reviews yet. You can buy this product and be the first to leave a review.
Share this product with your friends
ShareSharePin it
You May Also Like
Nikki Lissoni Necklace with Dark Gold Facet Round Pyrite Beads of 4mm with Gold-Plated Oring Closur…
Nikki Lissoni Necklace with Dark Gold Facet Round Pyrite Beads of 4mm with Gold-Plated Oring Closure 48cm 19in N1007G48
Sale
Dazzlers Two-Tone Sterling Silver Black Rhodium and Rose Gold Plated with CZ Cross Necklace, MPN: D…
Two-Tone Sterling Silver Black Rhodium and Rose Gold Plated with CZ Cross Necklace DBN274
Save 15%
Sale
Dazzlers Sterling Silver Rhodium Plated Heart Lock and Key Necklace, MPN: DGN-1019
Sterling Silver Rhodium Plated Heart Lock and Key Necklace DGN-1019
Save 15%
Dazzlers Sterling Silver Rhodium Plated and CZ Star of David Necklac, MPN: DGN-1016
Sterling Silver Rhodium Plated and CZ Star of David Necklac DGN-1016
Save 15%
Dazzlers Sterling Silver Rhodium Plated and micro-pave CZ Starfish Necklace, MPN: DCP-212
Sterling Silver Rhodium Plated and micro-pave CZ Starfish Necklace DCP-212
Save 15%
Dazzlers 14k Two Tone Gold Plumeria Necklace, MPN: DZ-12067
14k Two Tone Gold Plumeria Necklace DZ-12067
Save 15%