Square Amethyst Diamond Pendant 14k White Gold PM7096-AM-013-WA, MPN: PM7096-AM-013-WA,
Square Amethyst Diamond Pendant 14k White Gold PM7096-AM-013-WA
SKU PM7096-AM-013-WA_HOM
Sold out
Sold out
Product Details
Brand: Fine Gemstone Jewelry
Color: White
Square Amethyst Diamond Pendant 14k White Gold, MPN: PM7096-AM-013-WA, UPC: , .
Material: Primary - Purity: 14K
Finish: Polished
Stone Type_1: Amethyst
Stone Type_2: Diamond
Stone Type_3: Diamond
Stone Type_4: Diamond
Stone Type_5: Diamond
Stone Color_1: Purple
Stone Quantity_1: 1
Stone Quantity_2: 8
Stone Quantity_3: 2
Stone Quantity_4: 1
Stone Quantity_5: 1
Length of Item: 14.2 mm
Plating: Rhodium
Stone Weight_1: 1.19 ct
Stone Weight_2: 0.012 ct
Charm/Element Length: 8.3 mm
Charm/Element Thickness: 4.75 mm
Charm/Element Width: 8.3 mm
Manufacturing Process: Casted
Material: Primary: Gold
Completeness: Complete (all stones included)
Stone Shape_1: Princess
Stone Shape_2: Round
Stone Shape_3: Round
Stone Shape_4: Round
Stone Shape_5: Round
Stone Size_1: 6 mm
Stone Size_2: 1.4 mm
Stone Size_3: 1.3 mm
Stone Size_4: 1.2 mm
Stone Size_5: 1 mm
Stone Treatment_1: Heating
Width of Item: 8.3 mm
Product Type: Jewelry
Jewelry Type: Pendants & Charms
Sold By Unit: Each
Pendant/Charm Type: Gemstone
Gender: Women's
Texture: Beaded
Bail Width: 1.3 mm
Material: Primary - Color: White
Bail Length: 5.9 mm
Edge Type: Beaded
Stone Creation Method_1: Natural
Stone Creation Method_2: Natural
Stone Creation Method_3: Natural
Stone Creation Method_4: Natural
Stone Creation Method_5: Natural
Show More
Save this product for later
Customer reviews
Reviews only from verified customers
No reviews yet. You can buy this product and be the first to leave a review.
Share this product with your friends
ShareSharePin it
You May Also Like
Nikki Lissoni Silver-plated Pendant with 11 Square Swarovski Stones 25mm P10SS, MPN: P10SS, 8719075…
Nikki Lissoni Silver-plated Pendant with 11 Square Swarovski Stones 25mm P10SS
Rh-P University of Miami Medium Pendant In Circle 14k White Gold 4W033UMF
Nikki Lissoni Rose Gold-plated Pendant with 14 Square Swarovski Stones 35mm. P10RGM, MPN: P10RGM, 8…
Nikki Lissoni Rose Gold-plated Pendant with 14 Square Swarovski Stones 35mm. P10RGM
Rh-P University of Miami Medium Pendant In Circle 10k White Gold 1W033UMF
Nikki Lissoni Silver-plated Pendant with 19 Square Swarovski Stones 45mm P10SL, MPN: P10SL, 8719075…
Nikki Lissoni Silver-plated Pendant with 19 Square Swarovski Stones 45mm P10SL
Nikki Lissoni Gold-plated Hammered Pendant with Swarovski Stones 35mm P12GM, MPN: P12GM, 8719075305…
Nikki Lissoni Gold-plated Hammered Pendant with Swarovski Stones 35mm P12GM